A szennyvíz biológiai tisztítását végző eleveniszap napi szaporulatát a szennyvíztisztító üzemeltetőjének el kell távolítani a rendszerből, azt sűríteni, vízteleníteni kell, gondoskodni annak szállításáról és elhelyezéséről. A fenti tételek költségvonzata változó, de mindenképpen jelentős, tehát az üzemeltetők érdekeltek a képződő fölösiszap mennyiségének csökkentésében.

A fölösiszap mennyiségének csökkentésének igényét jellemzően az alábbi tényezők indokolják:

1.) Üzemviteli költség csökkentése a fent felsorolt költségtételek csökkentésével

2.) Az iszapvonal alulméretezése működési problémát okoz (a szennyvíztisztító képtelen a naponta keletkező fölösiszap mennyiségét kezelni, sűríteni, vízteleníteni)

3.) A szennyvíztisztító iszaprothasztót üzemeltet, ahol cél lehet az alacsonyabb biogáz hozammal rendelkező fölösiszap frakció csökkentése, a nyersiszap-arány növelése, a kevertiszap hidraulikai tartózkodási idejének növelése a rothasztóban.

A képződő fölösiszap mennyisége biotechnológiai úton csökkenthető, ha a megfelelő folyamatokba avatkozunk be:

1.) A keletkező fölösiszap mennyisége csökkenthető az eleveniszap pelyheihez aggregálódó, nehezen biodegradálható, szilárd halmazállapotú, biológiailag tehát nem aktív szemcsék biodegradációjával bakteriális (alkalmazott technológia: Bioclean TM), vagy enzimatikus úton (alkalmazott technológia: Vickzyme Block Pink).

2.) A képződő fölösiszap nagyobb hányada az aktív baktérium tömeg, amely a baktériumok szaporulatával keletkezik a szennyvíz szennyezőanyagainak biológiai lebontása folyamán. A szennyvízben lévő, főként szerves szennyezőanyag, annak biológiai lebontása során részben széndioxiddá és vízzé alakul, tehát energiatermelésre használják a baktériumok. Egy részét azonban ennek a szervesanyagnak a baktériumok beépítik a biológiai iszapba, és a sejtszaporulatban vesznek részt. Az arányszámot, amely megmutatja, hogy a szennyvízben lévő szennyezőanyag tömeg milyen arányban kerül beépítésre új sejtanyagként, hozamnak nevezzük (Y). A hozam értéke minden szennyvíztisztítón kialakult mikrobatömegre egyedi, sok tényezőtől függ. Általánosan kijelenthető viszont, hogy biotechnológiai úton, megfelelő módon optimalizálva a sejtek anyagcsere folyamatait, a hozam értéke nagymértékben csökkenthető, a szennyvízben lévő szennyezőanyag jóval nagyobb mértékben alakítható széndioxiddá és vízzé, és igen alacsony sejthozammal üzemeltethető az eleveniszap, jelentősen csökkentve ezzel a keletkező fölösiszap mennyiségét (alkalmazott technológia: Bioclean ALPHA)

Az eleveniszapos biológiai szennyvíztisztítás legnagyobb energiafogyasztói az aerob bioreaktorokat levegővel ellátó fúvók. Az oldott oxigén bevitele a vízoszlopba, az oxigénmolekula vízétől eltérő fizikai és kémiai tulajdonsága miatt igen energiapazarló folyamat. A baktériumok aerob légzéséhez, a szennyezőanyagok biológiai lebontásához szükséges oldott oxigénmennyiség beoldása a vízbe nagymennyiségű levegő folyamatos bevitelét teszi szükségessé. A fúvók energiafogyasztásának csökkentése minden szennyvíztisztító üzemeltetőjének igénye. Amennyiben a fúvók frekvenciaváltóval szereltek, és az oldott oxigénkoncentráció alapján történő vezérlésük biztosított az adott telepen, úgy az eleveniszap megfelelő biotechnológiai kezelésével lehetőség van a szennyvíztisztító energiafogyasztásának csökkentésére:

Azon felül, hogy az oxigénmolekula vízben történő fizikai beoldódása is nehezen, sok levegő bevitelével biztosítható csak, a vízben oldott oxigénmolekula bejutása a baktériumba szintén limitált. A sejtmembránon keresztül jut az oldott oxigén a baktérium belsejébe, ahol a biokémiai folyamatokhoz a sejt felhasználja. Amennyiben olyan baktériumokat szaporítunk el az eleveniszapban, amelyek sejtmembránján az oldott oxigén transzportja hatékonyabb, az csökkenti a légbevitel igényét. Ezen felül, ha az eleveniszapban olyan heterotróf baktériumokat szaporítunk el, amelyek a szerves szennyezőanyagok biológiai bontását gyorsabban és hatékonyabban végzik, mint a természetes úton elszaporodó társaik, úgy a bioreaktorban lévő oldott oxigénszondánál (mely többnyire a reaktorok végén pozícionált) kisebb levegőbevitellel is tartható a beállított oldott oxigénkoncentráció, mivel szerves táplálék hiányában a baktériumok már nem fogyasztanak annyi oxigént. A két hatás eredményeként ugyanakkora terhelés esetén a biotechnológiai úton optimalizált eleveniszap levegőztetéséhez, alacsonyabb frekvenciatartományban üzemeltethetők a fúvók, ami jelentős energiamegtakarítást eredményez (alkalmazott technológia: Bioclean TM).

Az eleveniszapos biológiai szennyvíztisztítóknak egyre szigorúbb elfolyó összes nitrogén határértékeknek kell megfelelniük. A nitrogén eltávolítása biológiai úton többlépcsős folyamat. Az ammóniumionok nitritté majd nitráttá történő oxidációja után az eleveniszap heterotróf baktériumai oldott oxigén hiányában, könnyen bontható szervesanyag jelenlétében redukálják az előző folyamatban képződött nitrátot elemi nitrogénné (denitrifikáció).

A denitrifikáció folyamata az anoxikus és az aerob bioreaktorokban egyaránt végbemegy. Folyamatos üzemű szennyvíztisztítók esetén a kevert, de nem levegőztetett anoxikus reaktorok többnyire az aerob reaktorok előtt helyezkednek el a technológiai sorban (előrekapcsolt denitrifikáció). Ide irányul az aerob reaktorok végéből a belső recirkuláció, amely nitrátban gazdag elegyet juttat az anoxikus reaktorba, ahol oldott oxigén hiányában a baktériumok a nitrátból elvont oxigént használják fel a szervesanyagok biológiai lebontására, nitrogéngázzá redukálva a nitrátot, amely a légkörbe távozik. SBR reaktorokban az anoxikus fázis nem térben, hanem időben különül el az aerobtól, de a folyamat lényege ugyanaz.

Az anoxikus térben (vagy SBR reaktorok esetén időben) eltávolítható nitrát mennyisége limitált, még akkor is, ha a folyamathoz szükséges szervesanyag rendelkezésre áll a nyers szennyvízben. Az anoxikus reaktorokban eltávolítható nitrogénmennyiség növelésére folyamatos üzemű szennyvíztisztítókon a belső recirkuláció térfogatáramának növelésével van lehetőség, SBR telepeken a nitrogéneltávolítás az anoxikus idők sűrűbb beiktatásával érhető el. Mindkét beavatkozásnak komoly korlátai vannak, a túlságosan megemelt recirkulációs arány, és túl gyakori anoxikus idők beiktatása már nem eredményez számottevő csökkenést a nitrogéneltávolítás mértékében, de az eleveniszap tisztítási hatásfokát és szerkezetét, ezáltal az egész szennyvíztisztító működését negatívan befolyásolhatja.

Jelentős növekedés érhető el azonban a nitrogéneltávolításban, méghozzá kockázat nélkül akkor, ha az eleveniszapot megfelelő bioaugmentációs kezelésnek vetjük alá, megerősítjük a pehelyszerkezetet, növeljük a pelyhek méretét és azok tömörségét. A módosítás eredményeképpen az eleveniszapot képessé tehetjük arra, hogy az aerob terekben (SBR esetében aerob időben) is végre tudja hajtani hatékonyan a denitrifikációt, az iszappelyhen belül, ahol az oldott oxigénkoncentráció már nem gátja a folyamatnak úgy, mint a pelyhek peremén. A beavatkozással a szennyvíztisztítók összes nitrogén eltávolítási kapacitása jelentősen növelhető (alkalmazott technológia: Bioclean TM, Vickzyme Block Pink, GridBee AP keverők).

Minden olyan folyamatos üzemű vagy SBR eleveniszapos szennyvíztisztítón lehetőség van a biológiai foszforeltávolítás intenzifikálására bioaugmentációs úton, ahol a biológiai foszforeltávolítás működési kritériumai biológiai oldalról adottak térben vagy időben (oldott oxigén- és nitrátmentes, tökéletesen kevert közeg, könnyen bontható oldott állapotú szervesanyag jelenléte).

A biológiai foszforeltávolításért felelős baktériumok anyagcsere folyamatainak javításával, elérhető a polifoszfát-képzés intenzifikálása az anaerob térben (vagy időben SBR esetén), valamint a többletfoszfor beépítésének mértéke is növelhető az aerob térben (vagy időben SBR esetén). A helyesen végrehajtott bioaugmentációs beavatkozás hatására a szennyvíztisztítók elfolyó vizében az összes foszforkoncentráció stabilan 1 mg/l alatti vas vagy alumínium tartalmú vegyszerek adagolása nélkül. Amennyiben a szennyvíztisztító terhelése jelentősen ingadozik, olyan mértékben, hogy az a pehelyszerkezetre is jelentős negatív hatással van, a biológiai foszforeltávolítás hatásfoka ingadozhat, azonban bioaugmentációval az alkalmazott vas és alumíniumsók adagolt mennyisége még ebben az esetben is 40-80%-kal csökkenthető (alkalmazott technológia: Bioclean TM, Vickzyme Block Pink).

A túlterhelt vagy alulméretezett szennyvíztisztítók többnyire képtelenek az előírt tisztított víz paraméterekre előírt határértékeket tartani. Ezen szennyvíztisztítók kapacitásának bővítése konstrukciós beruházással, műtárgybővítéssel jelentős költséget jelent a tisztítómű tulajdonosának. Lehetőség van azonban arra, hogy konstrukciós beruházás nélkül, bioaugmentációs technológiáinkkal jelentősen, akár 30-40%-kal növeljük a szennyvíztisztító biológiai tisztítási kapacitását, az eleveniszap mikrobaösszetételének átalakításával (alkalmazott technológiánk: Bioclean TM), illetve az eleveniszap mikroorganizmusai esetén a metabolizmus sebességének gyorsításával (alkalmazott technológiánk: BioGuarde I, BioGuarde II).

Technológiáink alkalmazásával a túlterhelés okozta rossz iszapszerkezet helyreállítható, a pehelyduzzadás megszüntethető, ezáltal az iszapelúszás is mérsékelhető vagy megszüntethető. A túlterhelt szennyvíztisztító elfolyó vizének paraméterei (KOI, BOI, TSS, NH4-N, öN, öP) a bioaugmentációs technológiáink alkalmazásával jelentősen javíthatók, határérték alá vihetők.

Az eleveniszap, túlterhelés következtében sérült vagy leállt nitrifikációs folyamatai részlegesen, vagy teljes mértékben rehabilitálhatók bioaugmentációs technológiáinkkal (alkalmazott technológiák: Bioclean TM, Ammonia Guarde)

A fonalasbaktériumok túlzott mértékű szaporulata negatívan befolyásolja az eleveniszap pelyhek ülepedési tulajdonságait, ami iszapelúszást eredményezhet, rontva az elfolyó víz paramétereit, valamint üzemviteli problémákat eredményezhet a biológiai terekben és az utóülepítőkön (habzás és uszadékképződés). A fonalasodás kiváltó okai sokrétűek lehetnek: gyors hőmérsékletemelkedés vagy -csökkenés a biológiai terekben, évszakváltás, alul- vagy túlterhelés, nagyarányú könnyen bontható, homogén kémiai összetételű szervesanyag frakció jelenléte, magas zsírterhelés, makro-, mikrotápanyag vagy nyomelem hiány.

A fonalaskontrollra alkalmas bioaugmentációs technológiáink egyrészről a fonalasodás kiváltó okainak megszüntetésével állítják helyre a megfelelő fonalasarányt az eleveniszapban:

  • magas zsírterhelés esetén a zsírbontás intenzifikálásával (alkalmazott technológiánk: BioGuarde II)
  • makrotápanyag hiány esetén makrotápanyag pótlással (alkalmazott technológiánk: BioBooster NOC)
  • mikrotápanyag vagy nyomelem hiány esetén a mikrotápanyagok, nyomelemek, vitaminok, biostimulánsok pótlásával (alkalmazott technológiánk: BioBooster Micro).

Másrészről a főleg kommunális szennyvíztisztítókon tapasztalt fonalasbaktérium túlszaporulat, melyet a gyors hőmérsékletemelkedés vagy -csökkenés a biológiai terekben, évszakváltás, alul- vagy túlterhelés, nagyarányú könnyen bontható, homogén kémiai összetételű szervesanyag frakció jelenléte okoz, szintén kezelhető bioaugmentációs úton, a mikrobaösszetétel módosításával, a fonalasbaktériumok kompetíció útján történő kiszorításával az eleveniszapból (alkalmazott technológiáink: Bioclean TM, Bioclean ALPHA).

Kifejezetten szennyvíziszapot és ipari hulladékot/szennyvizet feldolgozó anaerob rothasztókra kifejlesztett bioaugmentációs technológiánk, az anaerob biológiai folyamatok intenzifikálásával kiválóan alkalmazható a keletkező biogáz hozamának 18-35%-os növelésére, minden egyéb beavatkozás nélkül (alkalmazott technológiánk: Bioclean STP).

A reaktorban habzást kiváltó, főleg elpusztult sejtek (különösképpen fonalasbaktériumok) lízisekor felszabaduló felületaktív anyagokat a Bioclean STP baktériumai által termelt enzimek gyorsan lebontják, így a reaktorok fonalasbaktériumok okozta habzása jelentősen mérsékelhető. A mérgezésekkel és inhibíciós lökésekkel szemben a Bioclean STP-vel kezelt reaktor rezisztenciája jóval magasabb. A Bioclean STP által stabilizált savképzés-acetátképzés miatt nagymértékben visszaszorul az acetát helyett keletkező szerves vegyületek aránya, amelyek szintén a reaktor habzását indukálják.

A Bioclean STP mikrobái, folyamatos fenntartó adagolás esetén a rothasztó biológiai üzemstabilitását nagymértékben növelik, a fajlagos gázkihozatal ingadozásait mérséklik. A folyamatos adagolás által a kialakított optimalizált mikrobaösszetétel fenntartható, amely óriási hozadéka, hogy a reaktorban lévő mikrobaközösség rezisztenciája nő, alkalmazkodóképessége javul. A Bioclean STP-vel kezelt reaktorok mikrobaközössége könnyebben és gyorsabban regenerálódik toxikus, vagy inhibíciós hatású anyagok rendszerbe jutását követően.

Az ipari és kommunális szennyvíztisztítók egy része rendelkezik úgynevezett harmadlagos kezelést biztosító, nagy tartózkodási idejű utókezelő tavakkal. Ezen tavak fő funkciója a másodlagos biológiai szennyvíztisztítási fokozatról elfolyó tisztított víz további biológiai tisztítása a szigorúbb határértékek biztosítása érdekében. A harmadlagos kezelést végző tavak megfelelő tervezés és üzemmenet esetén képesek a tisztított szennyvíz szervesanyag és lebegőanyag koncentrációját, valamint a nitrogén- és foszforformák koncentrációját jelentősen csökkenteni.

A harmadlagos kezelést biztosító tavakat igen nehéz megfelelően üzemeltetni. Mivel a másodlagos biológiai tisztítási fokozat elfolyó vizében a nitrogén- és foszforformák koncentrációja az élővízi optimális értékek sokszorosa általában, a megfelelően magas tartózkodási idő biztosítása a tavakban ugyanis egyúttal azt is jelenti, hogy a vízinövény vagy algaburjánzásnak biológiai akadálya nincs. A vegetáció elburjánzása következtében a fotoszintézis folyamata intenzívebb lesz a vízben, ami a pH emelkedését okozza, veszélyeztetve az elfolyó vízre vonatkozó pH határértéket. Ezen kívül a túlzott vegetáció a víz KOI, BOI, lebegőanyag koncentrációját növelheti, melynek következtében a tó elsődleges funkciójának nem tud eleget tenni: rosszabb vízminőség folyhat el a tóról több paraméter tekintetében, mint ami ráfolyik a másodlagos kezelésről.

A tavakban a tisztított szennyvízből kiülepedő lebegőanyag és a folyamatosan megújuló vegetáció/algatömeg rendkívül magas üledékképződést produkál. A fenéküledék eltávolítása kotrással igen költséges.

Bioaugmentációs technológiáink a nagy hatósugarú napenergiával működő SolarBee vízkeverési technológiával kombinálva egyszerre nyújtanak megoldást a harmadlagos kezelést végző tavak összes felmerülő biológiai problémájára. Mind a szervesanyag eltávolítás, az alga- és vízinövény kontroll, a tápanyageltávolítás (N,P), a pH kontroll, mind az üledékképződés visszaszorítása és a meglévő üledékszint hatékony, biodegradációval történő csökkentése megoldott technológiáink használatával (alkalmazott technológiáink: Vickzyme Powder, Pond Pure, BioGuarde I, SolarBee).

Szinte minden kommunális és ipari eleveniszapos szennyvíztisztító általános problémája, hogy a mélylevegőztetett, vagy mechanikusan kevert reaktorokban az iszap kiülepszik a holtterekben és felhalmozódik. Emiatt a reaktorokat bizonyos időközönként üríteni és takarítani kell, ami nem kevés munka, többletköltség az üzemeltetők számára.

A probléma abból adódik, hogy a tökéletes keverés, ami egyébként az eleveniszapos szennyvíztisztítás során minden reaktor megfelelő működésének alapfeltétele, nehezen valósítható meg a gyakorlatban. Az esetek nagyrészében sem a mechanikus keverők az anaerob és anoxikus terekben, sem a mélylég befúvás az aerob terekben nem képes a tökéletes keverést biztosítani. A kiülepedés megszüntetésére tehát a bioreaktorokat a gyakorlatban is tökéletesen kevertté kell alakítani.

A GridBee AP keverőink a telepítésük után néhány óra elteltével biztosítják a tökéletes keverést, és új áramlási képet hoznak létre a reaktorokban. A keverőknek mozgó alkatrésze nincs, anti-clog kialakításuknak köszönhetően a szennyvízben lévő szálasanyagok nem okoznak eltömődést, dugulást, ami pl. a mechanikus keverők esetén gyakori probléma. A GridBee AP keverőink levegővel kevernek. A légellátás történhet a szennyvíztisztító telepi fúvó gerincvezetékéről, de külön rendelhető kisteljesítményű fúvó, kizárólag a keverők légellátására. Mivel a diffúzorok durvabuborékosak, ezért az oldott oxigénbevitel minimális, így anaerob és anoxikus reaktorokban is sikerrel alkalmazhatóak. A tökéletes keverés megvalósítása az alábbi előnyökkel jár:

  • a szennyvíztisztító biológiai tisztítási kapacitásának növelése műtárgybővítés nélkül (KOI, BOI, TSS, NH4-N, öN, öP elfolyó értékek javítása)
  • az eleveniszap kiülepedésének és halmozásának megszüntetése, így szükségtelenné válik a gyakori és költséges műtárgyürítés és takarítás, valamint a reaktor hasznos térfogatának csökkenése miatti tisztítási kapacitás csökkenés
  • a tökéletes keverés az aerob terekben optimalizálja a szennyvíztisztító energiafelhasználását
  • aerob terekben történő alkalmazás kifejezetten összes nitrogén csökkentési céllal, növelt denitrifikációs hatásfok
  • jobb iszapszerkezet, csökkenő SVI

 

Főleg ipari szennyvizet tisztító biológiai szennyvíztisztítókra jellemző, hogy a nyers szennyvíz összetétele mikrobiológiai szempontból nem megfelelő, makro- vagy mikrotápanyagokban, az eleveniszap optimális működéséhez szükséges nyomelemekben, stimulánsokban, vitaminokban hiányt szenved.

A fenti anyagok hiánya sok esetben a szennyvíztisztító biológiai tisztítási kapacitásának csökkenéséhez, a megfelelő iszapszerkezet romlásához, fonalasbaktérium burjánzáshoz vezet, jelentősen rontva az elfolyó víz paramétereit, melynek határérték túllépés és bírság a következménye.

A BioBooster NOC biotechnológiai úton, fermentációval készülő adalékunk makro-, mikrotápanyag, nyomelem, vitamin és biostimuláns összetételét kifejezetten az eleveniszap mikrobaközösségének igényeihez fejlesztettük. Általánosan alkalmazható bármilyen iparági szennyvíztisztító eleveniszapja esetén a megfelelő működés helyreállításához, és annak fenntartásához.

A BioBooster Micro a BioBooster NOC-ből származtatott adalék, amely makrotápanyagokat (N,P) nem tartalmaz, olyan szennyvíztisztítókra optimalizált összetétellel, amelyek nitrogén- és foszforforrásban nem szenvednek hiányt, csak mikroelemekben, nyomelemekben, vitaminokban és biostimulánsokban.

Magas tartózkodási idejű csatornaszakaszokat követő szennyvíz átemelő aknák esetében gyakran okoznak problémát a berothadt szennyvízben keletkező kellemetlen szagú gázok. Az alkalmazott szagfilterek adszorpciós kapacitása ilyenkor önmagában gyakran nem elegendő, a kialakuló kellemetlen szaghatás miatt gyakoriak a lakossági panaszok.

Legújabb generációs C-5 Odor Neutralizer termékünket a világ számos országában sikerrel alkalmazzák szennyvíz csatornák szagtalanítására. A C-5 Odor Neutralizer gyári, koncentrált változatát a szennyvíz rothadását megelőzendő, a csatornahálózat elején lévő átemelőkben kell adagolni. A szennyvízben is megtalálható szervesanyagok bomláskor keletkező erős szaganyagok forrásai általában olyan szerves vegyületek, amelyek kén- vagy nitrogéntartalmú funkciós csoportokat tartalmaznak (kénbázisú merkaptánvegyületek, alacsony szénláncú, aminocsoportot tartalmazó szénhidrogének stb.). A szaghatást többnyire a proteineket és egyéb szerves vegyületeket bontó baktériumok anaerob légzése okozza, ekkor ugyanis a mikroorganizmus a légzéshez szükséges oxigént a proteinek aminocsoportjaiból vonja el.

A C-5 Odor Neutralizer folyamatos adagolás esetén a szerves szennyezőanyagokkal való érintkezés esetén megváltoztatja a szerves vegyületek lebontásának útját, így a szaganyagok keletkezése jelentősen mérséklődik, jelentősen csökkentve a felszabaduló kénhidrogén, ammónia és merkaptánvegyület koncentrációt a problémás átemelő légterében.

A C-5 Odor Neutralizer ezen kívül, szerves anyagok bomlásából származó szagok esetén azonnali direkt szagmegkötésre is képes. A termék egy folyékony halmazállapotú, természetes alapanyagokból fermentációval készült botanikai adalék, amely koncentrált formában kerül kiszerelésre és szállításra. A termék tiszta vízzel 5-szörösére hígított változata a szennyvízátemelőkben alkalmazott biofilterek tölteteit regenerálni képes, a szagmegkötő képességüket pedig többszörösére növeli. A szűrőfelületre juttatott filmrétegben a C-5 Odor Neutralizer biológiai rendszere enzimatikus úton megköti a keletkező kénhidrogént és ammóniát, így növelve sokszorosára a biofilter szageltávolító kapacitását.

Bioaugmentációs technológiáink az anaerob (levegőtől elzárt, oxigénhiányos) rendszerek bomlási folyamatait képesek intenzifikálni (alkalmazott technológiáink: Bioclean Septic, Bioclean STP). Mindkét készítményt természetből szelektált, nem génmódosított, obligát és fakultatív anaerob mikrobafajok, és működésüket kiegészítő enzimek alkotják.

A Bioclean Septic kisebb hatóanyag tartalmú, kedvezőbb árfekvésű készítmény kisebb mértékű szerves szennyezés anaerob bontására, vagy koncentrált, nagymértékű szennyezés lebontására megfelelően hosszú tartózkodási idő (30 nap felett) esetén használatos. A Bioclean STP a Bioclean Septic magasabb hatóanyag tartalmú variánsaként, töményebb vagy nehezen bontható szerves szennyezés biológiai lebontására kifejlesztve, akár rövid tartózkodási idejű (4-10 nap) rendszereknél is sikerrel alkalmazható.

A Bioclean Septic és a Bioclean STP alkalmazása olyan esetekben javasolt, ahol a szennyvíz tisztítása vagy iszap biológiai bontása oxigénhiányos környezetben történik. Mivel a Bioclean Septic és a Bioclean STP mikroorganizmusai pszichrofil és mezofil fajok, így hideg környezetben is aktívak, a termék alkalmazása olyan létesítmények esetén is lehetséges, melyek fűtése nem kivitelezhető. Ez számos felhasználási formát tesz lehetővé: lakossági felhasználástól kezdve vendéglátóipari, hús- és egyéb élelmiszeripari létesítmények, kommunális és ipari szennyvíztisztító telepek elvett nyers vagy fölösiszapjának kezelésével, az anaerob szennyvíz biológiai előkezelését szolgáló UASB, EGSB, IC reaktorok intenzifikálásán keresztül az állattartó telepeken keletkező hígtrágya szagtalanításáig és biológiai kezeléséig.

A két technológia alkalmazható víztelenítési fokozat nélkül üzemelő szennyvíztisztítókon képződött fölösiszap mennyiség csökkentésére anaerob úton (iszaptározókban, iszapstabilizáló tavakban), de lakossági alkalmazása is jelentős, szennyvízelvezető hálózattal nem rendelkező települések, településrészek, emésztőgödörrel rendelkező házak esetén.

A kezelés hatására:

  • A hulladékként elhelyezendő iszap mennyisége csökken
  • Az iszap stabilizálása megtörténik, az elszállítandó iszap víztartalma csökken
  • Csurgalékvíz szervesanyag koncentrációja csökken (ezáltal a szennyvíztisztító telep belső szervesanyag terhelése is, mivel az iszaptározók csurgalékvize a telep befolyó szennyvizéhez kerül visszavezetésre)
  • Az iszap és a tározó kellemetlen szaghatása csökken
  • Emésztőgödrök kezelése esetén a szennyvíz szaghatása jelentősen mérséklődik, valamint az emésztőgödör szippantási és fenntartási költségeiben szintén jelentős a csökkenés.

Olyan iszaptározó tavakban, ahol az iszapot legalább 1 m vízoszlop fedi, alkalmazható a SolarBee, napenergiával működő vízforgató technológiánk. A SolarBee rendszereket mind az élővizek rehabilitációja, mind a szennyvíztisztítás területén nagy sikerrel alkalmazzuk a bevezetett bioaugmentációs kezelés intenzifikálására. A SolarBee alkalmazásával iszaptározó tavak esetén az alábbi előnyökkel számolhatunk:

  • Az üledék szervesanyag tartalmának biodegradációs sebessége többszörösére nő, ezáltal az üledék mennyiségének, és rétegvastagságának csökkenése is
  • A víztérben a biológiai tisztítás folyamatai többszörösére gyorsulnak

A SolarBee teljes szagzárat tud létrehozni az iszaptározóra, az úgynevezett „odor cap” beállítás üzemeltetésével.

Szennyvíz átemelők, éttermi, üzemi vagy szennyvíztisztító telepi olaj- és zsírfogók karbantartása, dugulásuk megelőzése, fenntartási költségeik csökkentése szintén megoldható biotechnológiai úton, Grease Trap Guarde technológiánk alkalmazásával.

A Grease Trap Guarde egy olyan, kizárólag természetes összetevőket tartalmazó mikrobiológiai rendszer, melyet speciálisan az olaj- és zsírfogókban lerakódott zsír- és olajszennyezés lebontására fejlesztettünk ki. A rendszer működésének alapját az adja, hogy a zsírok és olajok a termék fő hatóanyagát jelentő mikroorganizmusoknak szolgálnak tápanyagául, és így eltávolításuk a természetes úton történik. Ezáltal a szennyvíz átemelők, az éttermi vagy ipari olaj- és zsírfogók környezetre ártalmas vegyületek alkalmazása nélkül is tartósan és jó hatásfokkal üzemeltethetők, a karbantartási igényük pedig jelentősen csökken. A termék környezetben lebomló összetevői nem mérgezők, és környezetre nem ártalmasak.

Szennyvíz átemelő kezelés előtt és után

A Grease Trap Guarde alkalmazásának előnyei:

  • Megelőzhető a környezetre és emberi egészségre ártalmas vegyszerek alkalmazása a szennyvíz átemelők, valamint az olaj- és zsírfogók mindennapi karbantartása során.
  • Környezetbarát, biológiailag teljesen lebomló, természetes összetevőket tartalmaz.
  • A szennyvíz átemelők, valamint az olaj- és zsírfogók szagkibocsátása jelentősen csökken
  • A szennyvíz átemelők, valamint az olaj- és zsírfogók karbantartási-tisztítási költsége jelentősen csökken

Kommunális és ipari szennyvíztisztítók esetében egyaránt előfordulhat, hogy magas a befolyó szennyvízben az olajok és zsírok koncentrációja. Ezek többletterhelést jelentenek a tisztítást végző eleveniszapnak, működési zavarokat, a pehelyszerkezet romlását, fonalasbaktérium szaporulatot okozhatnak, ami az elfolyó víz minőségének romlását, és üzemeltetési nehézséget eredményezhet. Megfelelő bioaugmentációs eljárással az eleveniszap képessé tehető nagymennyiségű olaj és zsír lebontására anélkül, hogy a mikrobiológiai rendszerében és szerkezetében zavar keletkezzen (alkalmazott technológiáink: Bioclean TM, Bioclean FOG, BioGuarde II).